Termal Güneş Enerji Sistemleri

 • Anasayfa
 • Termal Güneş Enerji Sistemleri

Vitosol

Kullanma suyu ısıtması ve mahal ısıtması desteği için termal güneş enerjisi sistemleri

Güneş enerjisi sistemleri güneşin sağladığı ısıyı doğrudan kullanır ve evinizin içine taşır. Viessmann’da komple ısıtma ve güneş enerjisi teknolojisi tek elden gelmektedir. Tüm komponentler birbirileriyle mükemmel bir uyum içerisindedir. Güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisini ısıya dönüştüren düzlemsel kolektörler, ısınan suyu saklayan depo ve bu iki bölüm arasındaki bağlantıyı sağlayan yalıtılmış borular, pompa ve kontrol üniteleri gibi sistemi tamamlayan unsurlardan oluşmaktadır. Güneş enerjisi sistemleri yardımıyla hem cüzdanınızı rahatlatabilir, hem de çevreye karşı duyduğunuz sorumluluğu yerine getirebilirsiniz. Çünkü güneş enerjisi sistemleri dünyada kaynağı sınırlı olan ve giderek pahalılaşan petrol, petrol türevleri ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar kullanmaz, insan kaynaklı iklimsel felaketlere yol açan CO2 gazı gibi zararlı madde salınımına sebep olmaz; güneşten aracısız yararlanır.

Yeni bir ısıtma veya sıcak su sistemine yatırım yapan herkes bir güneş enerji sistemini de planlarına dahil etmelidir. Bu doğrultuda Viessman, güneş enerjisiyle sadece kullanma suyu ısıtması ya da güneş enerjisiyle hem kullanma suyu ısıtması hem de mahal ısıtması desteği çözümleri sunar. Böylece enerji tüketimi düşer ve aylık enerji masrafları için ödemeniz gereken fatura azalır. Yurdumuzdaki enerji ihtiyacının önemli bir bölümü binaların ısıtmasında veya sıcak su üretimi için kullanılmaktadır. Fakat eskimiş ve verimsiz sistemler nedeniyle enerjinin büyük bir bölümü bacadan ziyan olmakta veya binadan çevreye geçmektedir. Enerji tasarrufu sağlayan inşaat malzemeleri ve mimari düzenlemeler bu tüketimi bariz olarak düşürebilmekle birlikte enerjinin üretildiği noktadan tüketildiği noktaya kadar en verimli şekilde aktarılıp kullanılmasını sağlayan güneş enerjisi sistemleri uygulanması en kolay ve pratik sistemlerdir. Örneğin önemli bir tasarruf potansiyeli kullanma suyu ısıtmasında elde edilebilir. Ülkemizin bulunduğu kuşakta güneş kolektörleri bir sıcak su deposuyla birlikte kullanıldığında özellikle yaz aylarında şofben veya kazan yerine önemli bir alternatif teşkil etmektedir.

Günümüzde, ülkemizde ve dünyada kullanılan enerjinin büyük bölümü sonlu yani günü geldiğinde tükenecek olan fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Oysa güneş enerjisi sistemleri Türkiye’nin bulunduğu iklim kuşağı için ideal bir ısınma ve su ısıtma çözümüdür. Enerji giderlerinizin her yıl arttığını görüyorsanız bu çözümle elinize altın bir fırsat geçti demektir. Sıcak su kullanımı için her yıl % 60’a kadar daha az enerji masrafınız olabilir.

Ayrıca mevcut konut ısıtma sisteminizin enerji verimliliğine katkı sağlayıp ısınma giderlerinizi de düşürebilirsiniz. Müstakil evler için de idealdir. Mevcut evinize kalite ve değer katmak için veya yeni kuracağınız evinizi en iyi sıcak su çözümüyle donatmak için güneş enerjisi sistemlerinden yararlanın. Her ihtiyaca ve bütçeye uygun çözümlerimiz mevcuttur. Avrupa standartlarına uygun olarak üretilen en yeni teknolojili güneş enerjisi sistemlerimizin kalitesinden fazlasıyla memnun kalacaksınız.

Her açıdan geleceği garantilidir

Güneş kolektörleri, güneş enerjisinin toplandığı ve uygun bir akışkana aktarıldığı çeşitli tür ve biçimlerdeki cihazlardır. Yüksek işletim güvenilirliği ve uzun kullanım ömrü Viessmann’ın tüm kolektörlerinin önde gelen nitelikleri arasında yer alır. Vitosol güneş kolektörleri korozyona dayanklı malzemelerden imal edilmiştir. EN 12975 veya ISO 9801 sertifika normuna göre olan kalite testleri bunun kanıtıdır. Ayrıca aynı zamanda sabit düzeyde yüksek termik performansını da onaylamaktadır.

Yüksek performanslı FM serisi düzlemsel kolektörler her ısıtma sistemi için ideal tamamlayıcı unsurdur. Geniş ısı soğurma yüzeyleriyle güneş kolektörleri, mevcut enerji ihtiyacına kendilerini uyarlarlar. Yılda normalde kullanma suyu ısıtması için gerekli olan enerjinin ortalama yüzde 60’ını karşılarlar ve ısıtma sistemine destek olurlar. Bir yoğuşmalı kazanla birlikte ücretsiz güneş enerjisi sayesinde toplam mahal ısıtması ve kullanma suyu ısıtması için gereken enerjinin üçte birinden fazlası tasarruf edilebilir. Viessmann patentli modülasyonlu absorber yüzey, düzlemsel kolektörleri aşırı ısınmaya ve durgunluk durumuna karşı korur.

Viessmann güneş enerjisi sistemlerinin faydaları:

 • Bedava güneş enerjisi ile kullanma suyunuzu ısıtın
 • Tüm sistem kendisi için çok az enerji tüketir, masraflarınızı düşük tutar
 • Isıtma sistemleriyle birlikte kullanılarak evinizin enerji maliyeti daha da düşürülebilir
 • Güneş enerjisi sisteminin montajı kolaydır
 • Güneş enerjisi sisteminin kullanımı kolaydır
 • Mülkünüzün değerine değer katar
 • Kurulum için herhangi bir izin alınması gerekmez
 • Çevrenin korunmasına katkı sağlar, çevreye zararlı maddeler yaymaz
 • Sessiz çalışırUzun ömürlüdür

Güneş enerjisi sistemlerimizi daha yakından tanımak için ilgili ürünün sayfasında sizler için hazırladığımız broşürlere başvurabilirsiniz.

Ayrıca satış ekibimiz ve tüm bayilerimizen uygun güneş enerjisi sisteminin seçimi ve ihtiyaçlarınızın keşfi konusunda sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

ThermProtect aşırı ısınmayı engeller

Akıllı bir soğurma katmanı kolektörleri aşırı ısınmaya karşı korur. Viessmann tarafından patenti alınan ThermProtect teknolojisiyle belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında ve güneş enerjisi devresi üzerindeki boyler tam ısıtılmış olduğunda enerji alışı kesilir. Modülasyon sıcaklığının üstündeki değerlerde soğurma katmanının kristal yapısı değişir ve kolektör gücünü azaltır. Böylece durgunluk durumu sıcaklığı çok daha düşük olur ve buhar oluşumu engellenir. Kolektör sıcaklığı düştüğünde kristal yapı tekrar özgün durumuna geri döner. Ardından yine gelen güneş enerjisinin yüzde 95’inden fazlası soğurulur ve ısıya dönüştürülür. Sadece kalan yüzde beşlik kısım yansıtılır. Kristal yapının değişim döngüsü verim kaybı olmaksızın sınırsız olarak tekrarlanabilir ve daima kullanılabilir. ThermProtect, düzlemsel kolektörlerde geleneksel kolektörlere göre daha yüksek bir getiri de sağlar. Çünkü kolektörler ihtiyaç halinde daha hızlı devreye girebilir. Viessmann, güneş kolektörlerinin geliştirilmesi ve üretimi alanında 30 yıldan fazla tecrübeyle faaliyet göstermektedir.

Kullanım prensibi

Genel kural olarak güneş enerjisini, kullanma suyunu ısıtmak ve ısıtma sistemine destek vermek için kullanabilirsiniz. Her iki durumda ciddi ölçüde fueloil veya gaz tasarrufu sağlanır. Örneğin normalde günlük sıcak kullanma suyunuzu ısıtmak için bir yılda kullanacağınız enerjyi %60 azaltabilirsiniz. Hem mahal ısıtması hem sıcak kullanma suyu ihtiyacını birleştirdiğinizde ise tüketilen yıllık toplam enerji %35 oranında azalır. Güneş enerjisi yeterli olduğunda güneş enerji sistemi içerisinde yer alan akışkan, ısı eşanjörü veya serpantin üzerinden depodaki suyu ısıtır. Suyu duş veya banyo nedeniyle musluklardan kullandığınızda depodaki suyun sıcaklığı düşeceği için duruma göre ikinci bir devre üzerinden bir kazanla ısı takviyesi yapılır.Güneş kolektörleri içerisinde ısıtılan akışkan, kullanma suyunu ısıtmanın dışında mahal ısıtmasını takviye etmek için de kullanılabilir. Bu amaçla ısıtma devresi, güneş kolektörleri tarafından su deposunda sürekli olarak ısıtılan suyu kullanır. Kalorifer kontrol sistemi, istenen oda sıcaklığının sağlanıp sağlanamayacağını denetler. Sıcaklık istenen sıcaklık değerinin altında kalırsa kazan veya ısı pompası gibi harici bir ısı üreticisi devreye girer.